Régóta foglalkoztat a téma. Nemrég meghökkentően szórakoztató videókat néztem végig a neten Lady Dömper performanszaiból. Kiderült, fogalmam sincs arról, mi a transzneműség valójában. Hogy én is az vagyok, és te is. Mert ez egy identitástudat és nem szexuális irányultság.
A transzneműség arra utal, hogy az illető nemileg hová tartozónak tartja magát, nem pedig arra, hogy kihez vonzódik. Pont. Mi mindannyian transzneműek vagyunk, lehetünk így saját bevallás szerint hetero, bi, homo és aszexuálisok. Mind egy malomban őrlünk e fogalom alapján.
Mégis miért mosódik össze a többségben a transzneműség egyértelműen a másság fogalmával?
Talán elsősorban a média hibája, hogy a furcsa külsőségek, a meglepőnek tűnő szexuális irányultságok beskatulyázták mindazon “MÁS” embert ebbe a kupacba, akik másnak mutatják, vagy mondják magukat, mint aminek és akinek biológiai alapon születtek. A legkönnyebben a szexuális beállítódás alapján kategorizálhatók az emberek, hiszen a szexualitás témája már önmagában TABU, amit olykor-olykor elővesz a média nagyobb olvasottság, nézettség elérése érdekében. Ha pedig elértük a napi ingerküszöböt, jöhet valami extrém, valami más, persze hogy a szexualitáson belül.
A wikipédia, mint azt, hogy “a transzneműség a születéskor kapott nemmel való azonosulás vagy az ennek megfelelő testi megjelenés hiánya.”
Ez egy nagyobb kupac, mint amire elsőként gondolnánk. A transzneműségről leginkább azokkal érdemes beszélgetni, vagy azok előadását érdemes meghallgatni, akik magukat egy olyan nemi identitással ruházzák fel, ami pusztán a nemi szerveik alapján hiányos, vagy téves. Értsd, transzvesztiták, mert jól érzik magukat a bőrükben, de élvezik, ha férfiként női ruhába is bújhatnak. De lehetnek ők hermafroditák, akiknél születésüktől kezdve nem egyértelmű a test neme. A transzszexuálisok pedig azok, akiknek született testi nemi jellegük helyett lelkileg az ellenkező nemhez sorolják magukat.
Jó példának tartom a megértéshez ezt a két dolgot a wikipédiáról: “Az, ha valaki például ellenkező nemű testben szeretne élni, semmit sem mond arról, hogy az illető melyik nem iránt érdeklődik, és az sincs szükségszerűen meghatározva, hogy ez az átalakulás során megváltozik-e, vagy sem.”
És azt, hogy “a meleg férfiak és a leszbikus nők túlnyomó többsége jól érzi magát a nemüknek megfelelő külsővel”.
Ez mind igazolja a lényeget: a szexuális vonzódás nem a külsőségeken múlik, hanem a belső identitás alapján meghatározható, önmagunk számára kijelölt irány.
“A babák a lányoknak valók, a kamionok a fiúknak, a puzzle mindkettőnek. Az én nemi identitásom puzzle.” – mondja egy fiatal, aki nem tudja magát egyik nemhez sem sorolni, ha identitásáról kérdezzük.
Érdekes fotósorozat keringett a neten, ami talán sokakat rádöbbentett arra, mit is jelent ez a transzneműség valójában. A képekből kiderül, hogy az identitástudat lehet nőtől és férfitól különböző, s ezzel a többségétől eltérő, de mégis létező gondolkodásmód. (itt nézhetitek meg a fotósorozatot: http://hello90.444.hu/2014/05/31/a-babak-a-lanyoknak-valok-a-kamionok-a-fiuknak-a-puzzle-mindkettonek-az-en-nemi-identitasom-puzzle/)
Azoknak, akik valóban megérteni és közben jól szórakozni is szeretnének a témát illetően, egy magyar transzvesztita szakmai és magánéletét bemutató videót ajánlok, Lady Dömpertől:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: