Érdekes felmérést olvastam nemrég arról, mitől érzi magát mindenki többnek, értékesnek, önbizalomdúsnak. Ezt a követhető gyakorlatot osztom meg most.
Furcsa szembesülni manapság úton-útfélen azzal, mitől érzi magát nő és férfi jobbnak, többnek, kiemelkedőnek. Azért furcsállom, mert ha valóban feltesszük magunknak a kérdést, számunkra mi is az igazi motiváció egy adott helyzetben – legyen az a munka, család, vagy párkapcsolat terepe – sokunk válasza ugyanaz lenne, mégsem érezzük ezt evidensnek, s ami rosszabb, nem is eszerint az elv és érzés szerint élünk, cselekszünk legtöbbször. (persze tisztelet most is a kivételeknek, akik már tudják a saját válaszukat és tudatosan igyekeznek aszerint élni, ténykedni)
Sok cikket és kutatást is olvastam már arról, mitől érzi magát az EMBER többnek, s mi is a fő célja a legtöbb helyzetben. A válaszok között biztosan szerepelt az ÉRTÉKESSÉG fogalma.
Igen. Mindannyiunk legösztönzőbb motorja valójában nem a sokat akarás, vagy a túlélési pénzkeresés, esetleg az igazán át sem gondolt célok megvalósítása, nem az anyagi és materiális haszonszerzés, hanem elsősorban a az értékteremtés.
Értékessé válni, hozzáadni a többihez
Lebontva ez azt jelenti, hogy legtöbbünkben ott munkál ösztönösen – gén szintjén – az önzetlenség, a jóakarás, a bizalom, az értékteremtés, a hozzáadás akarásának képessége, vagy vágya. Nem rombolni vágyunk első és második lépésként, hanem elsősorban teremteni, hozzáadni, hozzátenni valamit a szűkebb-tágabb közösségünk életéhez.
És mik a példák erre?
- időről-időre értékeljük a saját anyagi létünk súlyát, s ha látjuk mások gyengeségét és kiszolgáltatottságát, biztosan adunk önzetlenül idegeneknek kiflit, aprót, könyvet, ruhát, játékot… (és sokan nem pusztán karácsonykor)
- az ember társas lény, így gyakran keressük a társas események örömeit, inspiráló együttlétét (ilyenkor kapunk és adunk hasznos információkat, gondolatokat, akár üzletet kötünk, vagy épp problémákat oldunk meg, feszültséget oldunk)
- ha ingyen segítünk másnak megoldani a problémáját egy ötlet, vagy konkrét tevékenység által, magunk is tanulunk a helyzetből és ezzel személyiségünk is folyamatosan fejlődik (ezzel mi is többek leszünk és értékesebbek)
- ha jót teszünk valakivel, egyértelműen nő a boldogság szintünk, amitől tudományosan igazoltan egészségesebbekké válunk, hosszabb életet élhetünk, kreatívabb emberek lehetünk (csökken a belső feszültségünk, a stressz-szintünk)
Azt hiszem nem is kell tovább magyarázni, miért jó jónak lenni, értéket teremteni, s ezzel többé válni.
Érdemes kihasználni a bennünk rejlő lehetőségeket ezen a téren is, mert a bumeráng garantáltan visszatér hozzánk: aki ad, az vissza is fog kapni. Csak az előjel nem mindegy hosszú távon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: