Ismered a biblioterápiát? Gondolnád, hogy érzelmi és viselkedési zavarra, vagy az elmúlás békés megközelítésére is használják ezt a módszert?
Valójában a 19. századtól sok országban bevett terápiás módszer a könyvek általi gyógyítás. Legfőbb célja az önismeret-fejlesztés, a kommunikációs készség, a problémamegoldó és kreatív gondolkodás, az empátia, a csapatmunka iránti fogékonyság beindítása.
A Magyar Irodalomterápiás Társaság 2010-ben jött létre, pontosan azzal az ismeretterjesztő és segítő céllal, hogy egyrészt minél többen megismerjék és felismerjék ennek a művészetterápiás módszernek a hasznos oldalát, vagy éppen eltanulják a fejlesztésben és segítő szakmákban dolgozók a benne rejlő lehetőségeket.
Honlapjukról tudom, hogy a szépirodalmi művek gyógyító hatását évszázadok óta szinte minden kultúrában elismerik. A biblioterápiának két formája jellemző: „a receptív terápia a művek élményszintű, élőszóban történő feldolgozására összpontosít, aktív terápiában pedig a kliensek, páciensek maguk írnak verset, naplót, emlékiratot stb… A kiindulópont lehet egy-egy idézet, vagy egy csoport kollektív emlékeseménye.”
Hol, kiknek és hogyan zajlik a terápia?
Ezek a csoportos beszélgetések lényegében semmiféle kommunikációs előképzettséget nem igényelnek, csupán saját, kapcsolódó élményeink felszabadító megosztása, a személyes érintettség a lényeg. Másokat hallgatva újabb és újabb szemléleteket, látásmódokat ismerhetünk meg, és a beszélgetés központjául szolgáló mű értelmezése is könnyebb a személyes élettapasztalatokon keresztül. Az egyes alkalmakon saját megoldási módokat, eszközöket találhatunk adott kérdésekre és problémákra, melyeket másoktól leshetünk el, vagy éppen az olvasmány/idézet alapján képződik bennünk újszerű gondolatként.
Fontos: a módszer nem ajánlott a klinikai pszichológia területén az akut pszichotikus állapotban, a krízishelyzetben, és a súlyos depresszióban lévőknek!
*
Könyveket és cikkeket az irodalomterápiáról itt találsz: http://www.irodalomterapia.hu/konyvek-irasok.php
*
képek forrása: pixabay.com