Friss reprezentatív kutatási eredményt közöltek a napokban arról, hogy Magyarországon a 18-59 év közötti nők miért érzik jól magukat a bőrükben. Meglepő eredmények is születtek. Infografika!
A “Richter a Nőkért” társadalmi program keretében készült kutatás eredményéről tartottak sajtótájékoztatót a napokban, amelyen többek között Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kormányzati kapcsolatok és PR vezetője, Hevesi Krisztina szakpszichológus beszélgettek az online kutatás eredményeiről.
Ahogyan elhangzott, a “Nőnek lenni jó program” azt a tényt állítja a középpontba, miszerint a nők minden életkorban, minden életszakaszban boldognak érezhetik magukat – akár egy kedves, apró gesztus, nekik kijáró megkülönböztetett figyelem okán, akár az életük egy-egy markáns, a nőiséghez kötődő pillanatának megélésekor.
A kutatás lényegi része, hogy a megkérdezettek 70%-a mondja azt, hogy JÓ nőnek lenni. De miért? Elsősorban az anyaságért, saját bevallásuk szerint. Ezután következik indokként, hogy szépnek lenni jó, vagy az, hogy az emberek általában előzékenyebbek a nőkkel, mint a férfiakkal. A megkérdezettek szerint a nőiség része, hogy gondoskodunk másokról és ez természetes velejárója ennek a nemi identitásnak.
Akik szerint nem jó nőnek lenni (30%), azok azt említik, hogy túl sok teher és felelősség hárul egy nőre, miközben sem a munkaerőpiacon, sem a közéletben nem becsülik meg őket.
A hétköznapi apró örömök megélésére is rákérdeztek a kérdőívben, amely szerint 73%-ban a nők szeretik és meg is tudják élni ezeket az élményeket. Talán nem meglepő a fenti eredmény alapján, hogy a legtöbb apró örömöt is az anyaság, a gyerek megléte okozza a megkérdezettek szerint. De 62-60%-os eredményt hozott az otthon melege, az első otthon megalapításának örömei és a szerelem érzése, a párkapcsolat okozta élmények említése is.
A kutatásból egyértelműen kiderül, hogy a nőket alapvetően a hatás-ellenhatás törvénye teszi boldoggá: szeret foglalkozni másokkal, a környezetével, de az tölti fel ha visszakapja ezek elismerését, figyelmét. Ebben megjelenik az elfogadás, megfelelés és fontosság megélése is, mely a párkapcsolati és szexuális kérdésekre adott válaszokban kimagaslóan jelen volt: a párkapcsolatban való tetszés, elfogadás és megfelelés értéke magasabb pontszámot kapott, mint a szexualitás.
Hasonlóan kiemelkedő eredményt hozott a munka és karrier tekintetében a szakmai elismerés megélése, a fizetéshez, anyagi elismeréshez képest.
A különféle női szerepek megélése során a feltöltődést és szórakozást a társasági és jókedvre derítő programok vezetik, s ezt követi egy fontos hobbi, vagy kreatív elfoglaltság, majd az önmagára fordítható idő.
A megkérdezettek egyvalamiben mindenképpen hangsúlyosabban egyetértettek: az anyaság adta örömök, így a tradicionális szerepek megélése okozza a nagy többség számára a nőiség pozitív megélését, tehát nőnek lenni jó.
És Önök szerint?
(infografika forrása: http://richteranokert.hu )
Köszönöm a gyors reagálást, és utólag is bocsánat, ha kissé erőteljesen öntöttem volna a véleményem. De mint ahogy az látható, érzékeny pont nálam a nők ledegradálása.
Az oktatás rengeteg hasznos tananyagot mellőz napjainkban, pedig lehetne mivel bővíteni a tudást, úgy, hogy akár az életcélok, tervek is támogatottá válnának általa, így az életünk is.
Véletlenül vetődtem az oldalra a karantén unalmában, de olvasni fogom a többi posztot is. Köszönöm!
Kedves Eltűnt nő! Nagyon köszönöm, hogy leírta a véleményét ehhez a, 2015-ös közvéleménykutatásról szóló blogbejegyzéshez! Végre valaki!
Kívánom Önnek, hogy amint lehetséges vegyen részt minden hasonló témájú közvéleménykutatásban, ahol Ön is elmondhatja véleményét és meglátásait a témáról.
Személyes véleményemet többi bejegyzésem bőven tartalmazza, így arra most nem térek ki (ez egy személyemhez kötődő blogoldal és senki más véleményét nem tükrözi és nem célja félrevezetni és vezetni a fiatal nőket semerre), de annyit hozzáfűzök, hogy mennyire jellemző az utóbbi években az a trend, hogy a gender-kutatásokat is kitörli a hatalom az oktatásból, tananyagból.
Árulkodó folyamat és árulkodó nyilatkozatok sora mutatja, miként formálódik egy sima közvéleménykutatást kitöltők véleménye is aszerint, hogy mit szajkóz a hatalom.
Tehát ismét köszönöm, hogy velem megosztotta a véleményét és tényleg remélem, hogy el tudja mondani a közvéleménykutatásokban is, ha lesz még hasonló felmérés egyáltalán a közeljövőben idehaza.
A poszt publikálása óta eltelt 5 év, és már akkor is hülyeség volt ez a vizsgálat. Tradicionális szerepek megélése okoz örömet? Hát hol van az a valamikori tradicionális életstílus, ami megengedhetővé tenné, hogy aszerint éljünk? El nem tudom képzelni, hogy ki az a hülye, aki 2000, de inkább 1980 után le mert írni ilyen baromságokat! Meddig akarják még félrevezetni a fiatal nőket? És miért felejtik el, hogy a szóban forgó téma, előzetesen végzett szociológiai tanulmányokat kívánna?