Kutatások szerint boldogságszintünk 40%-a tetteinken, vagyis szinte csak saját akaratunkon és cselekedeteinken múlik.
De vajon mi segít növelni a mindennapos örömérzetet? Az erre adott választ már tudományos kutatások igazolták:
Cél, hogy mélyebben, koncentráltabban megéld az élményeidet. Ehhez szükséges a tudatos jelenlét, vagyis a jelenben megélt pillanatok és a figyelemzavar elhárítása. Legyünk hálásak, értékeljük az életünket, mert ez visszahat saját és a minket körülvevő emberek hangulatára is. Persze növelheti a boldogságszintünket a természetjárás, a társasági élet, az optimizmus, illetve az aktív tevékenységek, a sport is.
A fent felsorolt segítő hozzáállás jógázással és az azt követő relaxációs, vagy meditációs percekkel sikeresen elérhető. Természetesen a relaxáció és a meditáció önmagában is boldog perceket okozhat, ha szánsz magadra pár perc tudatos és őszinte figyelmet.
A relaxáció és a meditáció harmóniát teremt
A nyugati gondolkodásban hajlamosak vagyunk kettéválasztani a testet és a lelket, mintha ezek elkülönülten léteznének. Nemcsak személyes, hétköznapi tapasztalataink, hanem kutatások is bizonyítják ennek az ellenkezőjét: a test és lélek egységet képez. Amennyiben a gondolatokban és az érzésekben harmóniát teremtünk, akkor az harmonizálja a testi működéseket is, és viszont.
A relaxáció ellazulást jelent. Gyűjtőneve mindazoknak a módszereknek, amelyek alkalmazásával testi gyakorlatok útján lelki megnyugvást, kiegyensúlyozott közérzetet, az idegrendszer beszabályozását, egészséges működését érhetjük el.
A relaxáció hatása:
Népszerű relaxációs technikák
Mitől más a meditáció a relaxációtól?
A meditáció elmélkedést jelent. Míg a relaxációban az ellazulás a cél, a meditációban ennél tovább megy az ember. Célja az összpontosítás, ami irányulhat az elme kiürítésére, de egy adott dologra is, ami lehet egy konkrét kérdés, életfeladat vagy egy szimbólum.
A relaxáció és meditáció élettani hatásai:
Tudományos kutatások igazolják, hogy a relaxált illetve meditatív állapot hosszútávon jelentős, jótékony változásokat hoz létre a szervezetben. Az által, hogy az immunaktivitás fokozódik, a szervezet ellenállóbb a fertőzésekkel szemben.
Hosszú távon a meditációnak az öregedés folyamatait késleltető hatása van: segít a szellemi, értelmi képességek megőrzésében, javul a látásélesség, fokozódik az éberség, a figyelmi és kognitív funkciók javulnak. Csökken az impulzivitás, ami azt jelenti, hogy javul az érzelmek és indulatok szabályozásának képessége. Az anyagcserére gyakorolt kedvező hatás már néhány hónap alatt kimutatható. A meditációt szenvedélybetegek terápiájában is sikerrel alkalmazzák.
***
További cikkeim a témában:
Hírlevél-sorozatom önbizalomnövelőknek, benne ajándék relaxációs hanganyaggal: itt iratkozhatsz fel ingyen: http://nofejleszto.hu/