Te hiszel az első látásra szerelemben? Vagy abban, hogy a barátságból alakulhat ki a legjobb párkapcsolat?
No, vágjunk bele a közepébe:
Tudományosan igazolt tény, hogy “a szerelem első látásra” helyzetek inkább csak elképzelésekről szólnak és a másik félbe belelátott, kivetített vágyakról. Vagyis a kémia játéka nem generál kapásból nyertes eredményt a képletből. A valóságban nem a kivetített kép számít, hanem az adottságok, a realitás, a cselekvések, a kommunikáció, a szex két fél között.
Tehát arra a kérdésre is megvan az egyértelmű válasz, hogy a szex vajon az ágyban, vagy az agyban dől-e el: egyértelműen az agyban.
A szex egy szocializációs tanulási folyamat része
Mivel a szex egy szocializációs tanulási folyamat része minden embernél, idővel megszerezhetjük azt a tudást és képességet, hogy az adott partnerrel miként érezzük magunkat kölcsönösen a legjobban.
Hosszú távon elköteleződni valaki felé csak agyban lehetséges (csak az agy bekapcsolásával). Mindkét fél esetében ugyanígy működünk: tévhit és durva általánosítás az a mondás, hogy a férfiak csak az ágyra vágynak és a szerszámuk vezeti őket. Mindkét nem a beszélgetésre is, a lelki együttlétre vágyik hosszabb távon!
A különbség abban áll, hogy a férfiak nem feltétlenül a szavak szintjén kommunikálnak a nőkkel (hanem cselekedetek szintén, vagy jelképekkel, ajándékokkal jelzik vágyukat, elköteleződésüket), míg a nők nagyrészt csak szavakban gondolkodnak és “cselekednek, működnek” ugyanezért a célért.
A szexuális készség mögött számos más készségünk érettsége, fejlettsége meghatározó módon jelen van az életben. Egyik legmeghatározóbb a kommunikációs képességünk hiánya, vagy megléte (sokszor az ismerkedésig sem jutunk el könnyen). De ugyanilyen meghatározó a szexuális életünkben az önértékelési problémák, önismeretünk megléte (nem elég jók, nem elég férfiasak, kis mell-kis pénisz tudat; túlzott összehasonlítási vágy problémák).
Egy remek könyv jelent meg nemrégiben egy pszichiáter tollából, amelyben olvashatunk konkrét kérdéseket és válaszokat a szexuális problémák mibenlétéről, okairól és megoldási helyzetekről, eszközökről. (íme a könyv: http://www.kossuth.hu/adatlap/konyv/3550/agyban-dol-el
Ebben a könyvben olvastam a fő okokat a szexuális élet problémáiról:
Összességében azt mondja a szakember, hogy a kapcsolatok kialakítása mögött nagyban a szülők nevelési tudása, tudatlansága, felelőssége áll.
Egymás elfogadása kommunikációval kezdődik
Mivel az ágyban is akkor működünk jól, ha képesek vagyunk kommunikálni és agyban elfogadni egymást, így a megoldási eszközök is ehhez kapcsolódnak.
Megoldások:
Sokan nem sejtik, mekkora lehetőség egy párkapcsolatban a másodlagos szocializáció folyamata. Amennyiben gyermekkorban nem alakulnak ki helyes önértékelési, kommunikációs készségbeli, szexuális témájú tudásunk, akkor is tanulható és megszerezhető az egészséges és kiegyensúlyozott élet, akár az ágyban megélt örömszerzés is. Mindez megtalálható közösségi mintákból, könyvélményekből, és a párunknak választott másik ember személyiségéből és segítségével. De kérdéseinkre szakembertől is választ kaphatunk e-mailben, levélben, személyes konzultációs helyzetekben, ha arra vagyunk nyitottak éppen.
A szakemberek véleménye alapján, az ágyban akkor működnek jól a dolgok, ha a “beszélgetés kúra” is jól működik a kapcsolatban.
Legyünk nyitottak egymás felé! 😉
***
Korábbi cikkeim a szex és párkapcsolatok témában: