“Egész életen át tartó tanulás.” Ez korunk jelmondata. Ha pályaválasztás előtt álló fiatalokat kérdezünk, mik szeretnének lenni, ha majd nagyok lesznek, alig kapunk határozott választ. Ők már abban a korban élik meg a szakmakeresés nehézségeit, amikor mi magunk, a felnőttek is azzal a példával járunk elől, hogy új szakmát tanulunk, új állást keresünk, váltunk, ha muszáj, vagy ha új motivációra van szükségünk. De mi az utóbbi évek és a jövő legkeresettebb szakmája? Mikor választunk jól, ha a szívünk, vagy az eszünk után megyünk? Többet ér egy diploma egy OKJ-s papírnál?
Amikor ismét elkezdtem hétköznapi, sikeres nőkkel interjúkat készíteni, ismét felmerült a kérdés a megszólítottakban: “én szeretem a szakmámat, de nem hiszem, hogy ezzel példaértékű lehetnék mások számára“. Vagy: “Ebből a szakmából megélni csak nehezen lehet, de ehhez értek, ezt fejlesztem azóta is, mióta kikerültem a suliból.”
És valóban: csak a pénz számít, amikor szakmát választunk, vagy amikor átképezzük magunkat valami teljesen más szakma felé? És mi a jobb, sikeresnek, belevalónak, szakértőnek lenni valamiben, vagy haladni a trendekkel és valami dinamikusan fejlődő munkahelyre bekerülni és bent ragadni?
Az olvasók egyöntetű véleménye az, hogy korunk legkeresettebb szakmái a mérnöki (villamos, gépész, vegyész), az orvosi, és az anyagiakban is vezető helyen álló informatikai, IT szektor munkakörei. Sokan kiemelik, ha körkérdésként felmerül ez a téma, hogy mennyire nehéz JÓ szakembereket találni a házimunkák elvégzésére, értsd villanyszerelés, gázszerelés, vízvezetékhez értő profik, ácsok, asztalosok.
Ha nem választjuk szét a manapság erős tendenciákkal jelen lévő elvándorlási hullámot a hazai munkaerőpiaci elvárásokkal, akkor sokan a vendéglátó szektort emelik ki, mint leendő, jól fizető terület akár a környező országokban, akár távolabbi kontinenseken. A hazai viszonylatban azonban szinte senki nem emlegetné népszerű és jól fizető szakmaként a cukrászt, szakácsot, pincért, csak mint jól kitanulható és később külföldön hasznosítható szaktudást. S ne feledjük, nem csupán a külföldi álláskeresés nélkülözhetetlen része a nyelvtudás, hanem már a hazai elvárások része! Így, aki változáson töri a fejét, akármennyi idős is, mindenképpen vegye számításba az idegennyelvek kiemelt szerepét! (az internet korában akár ingyen is tanulhat bárki, aki rászánja magát, lásd az 5percangol.hu ingyenes e-mail tanfolyama, vagy az ingyenes duolingo.hu virtuális iskolája)
Egyre népszerűbb a megkérdezettek körében a távmunka jelentősége: sokan kismamaként, vagy gyermeket tervezve már előre azzal kalkulálnak, hogy nem szeretnének kiesni a pénzkeresési körből, így vállalnának otthoni munkákat, amennyiben ez lehetséges. Mindenre van lehetőség, hiszen a legnépszerűbb és otthon is rugalmas időbeosztással végezhető szakmák sora egyre bővül. Ilyenek ma a grafikus, fodrász, könyvelő, programozó, online marketing specialista, kozmetikus, műkörmös, író, újságíró, masszőr, pénzügyi tanácsadó, asztalos, fordító, grafológus, természetgyógyász, tetováló… és a sor egyre inkább bővül.
Minden szakmaváltásnak és választásnak a kulcsa a személyiséghez is kötődő önismeret és rugalmas változtatási képesség megléte. Több évig lehet tizenórákban dolgoztatni embereket, akár szalag melletti, monoton munkakörökben is, de az emberek teljesítménye és motivációja egy idő után a béka feneke alá esik. Ezen azonban csak saját magunk vagyunk képesek változtatni! Szándék és ötletek kérdése az egész! Van, aki ilyenkor segítséget kér valamilyen szakembertől, s így választ új irányt az életében, s továbbtanul, továbbfejlődik, van, aki önmagában is képes megtalálni azokat a fejlesztő ötleteket (sokszor ingyenesek!), amik alapján önfejlesztésbe kezdhet.
Sokat segíthet a legmenőbb szakmák kiválasztásában a Haszon magazin 33 legkeresettebb szakmájának adatai, melyből kiderül, sokszor nem a legjobban csengő nevű munkakör az, amit a hazai és a külföldi piac is leginkább keres. A cikket itt találod: http://www.haszon.hu/archivum/707-a_33_legkeresettebb_szakma.html
Fel a fejjel és sok sikert az ÚJ kiválasztásához, a tanuláshoz!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: